Płótn

Płótno z nadrukiem jest przeznaczone do haftowani koralikami. Służy jednocześnie materiałem, na którym się haftuje i wzorem. Na płótnie z nadrukiem (na obrazku) wzór jest zaznaczony symbolami. Każdemu symbolowi odpowiada pewny kolor koralików. Pod/nad obrazkiem (czasem z boku) jest podana lista kolorów i symboli. Ta lista pomoże nam w dobieraniu koralików i już w samym haftowaniu. Wszystkie opakowania koralików, dołączonych do obrazka, są podpisane numerkami według podanej listy.

Nici. Do haftu koralikowego najlepiej nadają się nici Tytan 100, ponieważ nie zaplątują się i nie supełkują się. Ale można wykorzystać też każdą inną cienką nić, najlepiej białą. Jeżeli tło całkowicie jest czarne, to może być czarna nić.

Igły. Igły najlepiej stosuj specjalnie przeznaczone do koralików.Igły mają różną grubość. Więc, jeżeli przez jakąś igłę nie przechodzą Ci koraliki, po prostu, dobierz inną, cieńszą igłę.

Mata do koralików. Stosuj też specjalną matę do koralików. Ułatwi Ci zadanie i przyspieszy haftowanie. Pamiętaj, że haftowanie – to nie ciężka, męcząca praca, tylko relaks! Na macie koraliki nie rozsypóją się i bardzo dobrze nawlekają się na igłę.

Haftowanie. Haftowanie zacznij od ucinania nici. Weź dość długi odcinek nici, oszczędzi Ci zawiązywanie supełków. A im mniej supełków w robótce, tym pewniejsza będzie oprawa obrazka. Na końcu nici zrób supełek, jak przy przyszywaniu guzika. Wbij igłę od spodu w góną prawą kropeczkę czcionki(kratki). Zwróć uwagę na to, że na obrazku każdy symbol w czterech rogach czcionki ma czarne kropeczki – miejsca wbicia igły. Celuj igłą od spodu w punkt 1.  .Wyjdź igłą na zewnątrz, wyciągnij nić, nawlecz  koralik , który odpowiada danemu symbolowi i  

       .  .2   wbij igłę w punkt 2., nie wyciągając igły z materiału, celuj odrazu od spodu w punk 3., teraz wyciągnij igłę i nić. Pierwszy koraliczek jest przyszyty! Gratuluję! Punk 3. jest jednocześnie punktem 1. dla kolejnego symbola, więc, by przyszyć kolejny koralik, powtórz tą samą czynnąść, co poprzednio. Haftuj rzędami lub słupkami, nie kolorami!!!! Nici powinny się układać w tym samym kierunku w każdym rzędzie.  / / / / / / / / / /

               / / / / / / / / / /

Jak dojdziesz do końca jednego rzędu, odwróć obrazek dogóry nogami i haftuj od początu, tak samo jak w poprzednim rzędzie. Zaoszczędzisz sobie w taki sposób czas i wysiłek. Taka metoda haftowania jest idealna - nie trzeba wyginać ręki, ani kręgosłupa.

Ważne! Nie rób dużych przeciągnięć nici od spodu. Lepiej zakończ rząd i zacznij w potrzebnym mięscu. Taki obrazek bez długich przeciągnięć lepiej się później oprawia, nie robią się fałdy. Nie zaciągaj mocno nici przy haftowaniu, by nie wykrzywić obrazka. Jeżeli kończy się nić, to zakończ przyszywanie koralika kilkoma supełkami, jak przy przyszywaniu guzika, i schowaj nić po utworzonymi od spodu „kreseczkami” na ok.1-2cm., utnij nić. Weź nowy odcinek nici i zacznij haftowanie od tego samego miejsca, gdzie skończyłaś/eś.

Zyczę powodzenia! Rozwijaj swój talent! Niech haft koralikowy sprawi Ci radość, niech pomoże zapomnieć się od codzienności i zrelaksować się! Zawszę chętnie Ci pomogę! Wszelkie pytania proszę kierować na adres: pieknorekodziela@gmail.com